Kurşun Geçirmez Cam

Kurşuna dayanıklı cam (genellikle kurşun geçirmez cam olarak bilinir), hepsi farklı bir koruma seviyesi sunan birkaç farklı malzemeden oluşabilir. Bu koruma seviyeleri, 9 mm mermiyi sürdürebilen Seviye 1’den 50 BMG mermisine karşı koruyabilen Seviye 10’a kadar uzanır. Kurşuna dayanıklı cam, akrilik ve polikarbonat plastik için birkaç farklı türde reçine kullanılabilirken, son derece popüler seçeneklerdir. Bunun nedeni, hem polikarbonatın hem de akrilikin, yüksek düzeyde optik netlik ile son derece yapısal olarak sağlam olmasıdır. Özellikle polikarbonat, plastik üretiminde daha iyi teknoloji ile tedarik edilmesi çok kolay hale gelmiştir.
Akrilik kurşun geçirmez cam, geleneksel kullanım için tasarlanmış bir kurşun geçirmez cam türüdür. Bu tür akrilik kurşun geçirmez cam, temel Seviye 1 koruması sağlayan 1.25 inç kalınlığında tek bir akrilik tabakadır. Bu tür kurşun geçirmez cam, mermilerin cam pencereleri kırdığı ve birkaç 9 mm mermiden de koruma sağlayabildiği durumlar için daha uygundur.
Kurşuna dayanıklı camın yaygın olarak kullanılan bir başka formu, kurşuna dayanıklı polikarbonattır. Kurşuna dayanıklı bu cam, aralarına poliüretan tabakalar ile polikarbonat serilerek yapılır. Bir polikarbonat esaslı kurşun geçirmez cam tabakası, birkaç 9 mm mermiden de üç koruma seviyesi sağlayabilir: Seviye 1, Seviye 2 ve Seviye 3. Bu üç seviyenin özellikleri:
• Seviye 1: Bu çeşitlilik 75 inç kalınlığındadır. Seviye 1 camın akrilik çeşidi gibi, bu kurşun geçirmez cam formu, akrilik eşdeğerinin kalınlığının yarısı iken, 9 mm’lik üç mermiye karşı koruma sağlayabilir.
• Seviye 2: Bu koruma seviyesine sahip polikarbonat bir inç kalınlığın biraz üzerindedir. Kurşuna dayanıklı bu cam, kalınlığı ve ağırlığı için önemli bir koruma sağlayarak, 357 Magnum tüfek mermisini tekrar koruyabilir.
• Seviye 3: Bu genellikle kurşun geçirmez polikarbonatın en güçlü çeşididir. Yaklaşık 1.25 inç kalınlığındadır ve son derece güçlü bir tabanca olan 44 magnumdan üç atışa karşı koruma sağlayabilir.
Daha yüksek koruma seviyeleri elde etmek için, tipik olarak camın polikarbonat plastik ile kaplanması gerekir. Bu çok kalın, ağır ve dayanıklı bir cam oluşturur. Bununla birlikte, cam daha kalın ve dayanıklı hale geldikçe, ışığı iletme yeteneği azalır. Ağırlık ve hafif şanzıman, tasarım ve pratik nedenlerden dolayı not etmek önemlidir. Örneğin, yolcularını korumak için kullanılan bir araç, pencere renklendirme için yerel gereksinimleri karşılamalıdır ve aracın hareketini engellemeyecek kadar hafif olmalıdır. Bu nedenlerle, maksimum koruma seviyesi yerine mümkün olan en pratik koruma seviyesini sağlayan kurşun geçirmez cam seçilmesi çok yaygındır.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Çalışır?

Daha önce belirtildiği gibi, kurşun geçirmez cam genellikle bir darbenin kuvvetini emmek için alternatif plastik katmanları kullanır. İlk olarak, mermi tipik olarak ilk malzeme tabakasını delecektir. Bununla birlikte, bir sonraki polikarbonat plastik tabakası çok daha fazla direnç sağlayacaktır ve merminin enerjisi çarpma üzerine dağılacaktır. Mermi tarafından hala yeterli kuvvet uygulanıyorsa, mermi bir sonraki malzeme katmanını delecektir. Bu işlem ya bir plastik tabakası mermiyi durdurana ya da mermi bariyerin içinden çıkana kadar devam eder ve çok daha az enerji ileri iter. Bu noktada, mermi mermiye dayanıklı camı delse bile, hızı önemli ölçüde azalacak ve diğer tarafdakileri koruyacaktır.
Kurşun geçirmez cam plastiği delse bile bu mermilerin kinetik enerjisini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Ne yazık ki, kurşun geçirmez cam bir seferde sadece birkaç mermiye karşı etkilidir. Sonunda, koruyucu nitelikler yıpranacaktır. Bununla birlikte, kurşun geçirmez cam kesinlikle basit, lamine olmayan camdan daha etkilidir. Merminin momentumunu azaltmada neredeyse tamamen etkisiz olacaktır, cam parçaları ileriye patlayabilir ve potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilir. Camın lamine edilmesi bir miktar direnç sağlarken, mermiye dayanıklı uygun cam kesinlikle akrilik veya polikarbonat plastik kullanmalıdır.