Bulunduğumuz coğrafi konum ve medeniyetin bu topraklarda doğmasından dolayı bölgemizde  güç dengelerinin değiştirilmesi için devletler arasında kıyasıya bir yarış hızlanarak devam etmektedir.  Bu yarıştan dolayı meydana gelen ortam da terör örgütleri gelişip güçlenme şansı bulmaktadır, güçlenen bu örgütler artık bireylerin ve kurumların en büyük düşmanları haline gelmektedir. Bireylerin ve kurumların can güvenliğini teminat altına almakta kullanılan argümanlardan biri de Kurşuna Geçirmez Kapı sistemleridir. Bu tür ürünlerde tehdit şekline ve kullanılan mühimmata göre ürün çeşitliliği değişmekte ve üretim için belirli bir imalat tecrübesi ve bilgi birikimi gerekmektedir. Unutmayalım ki bizlerin ürettiği ürünlerde hata payı hiç yoktur , hata yapmak demek belkide bir veya birkaç insanın hayatına mal olmak demek. Kurşun geçirmez Kapı lar yukarıda da belirtiğimiz üzere kullanılacak silah ve mühimmata göre çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar; Avrupa Birliği ülkelerini ve ülkemizi kapsayan EN veya CEN 1063 standartlarına göre BR1,BR2,BR3,BR4,BR5,BR6,BR7,BR8 ve SG sınıflarını kapsamaktadır.

Genel hatlarıyla BR1-BR4 arası saldırılar tabanca ile yapılan saldırılara karşı imal edilen kapıları BR5 ve BR8 arasındaki imal edilen Kurşun Geçirmez Kapı lar ise daha ziyade askeri taarruz amacı ile üretilen tüfeklere karşı tam mukavemet gösterebilen ürünleri tabir eder. SG grubundaki ürünle ise yivsiz namluya sahip av tüfeklerini kapsayan ürünlere karşılık gelen koruma sınıfıdır.  Kurşun Geçirmez Kapı ların sınıflandırılmasında mermi ölçüleri, namludan çıkış hızı,Full metal Jacket(FJ),Düz Burunlu Mermi(FN),Yuvarlak Burunlu Mermi(RN),Koni Burunlu Mermi(CB) ve Sivri Burunlu Mermi mühimmatını göz önüne alarak yukarıdaki sınıflandırma yapılmaktadır.  Dünyada geçerli olan bir diğer sertifikasyon şirketi olan Amerikan Menşei UL ( Underwriter Laboratoires)  standartı olan UL752 göre Grade 1,2,3,4,5,6,7,8 kadar sınıflandırmasıdır.

Test yöntemleri aynı olmakla beraber değerlendirme şekilleri de benzerlik gösterir.  İster En standartı isterse Ul standartı na göre olsun temel amaç tehdide karşı doğru ürünü müşteriye prezente edebilmektedir. Doğru ürün hayat kurtarır. Kurşun Geçirmez Kapı ların talep gördüğü kurumların başında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Milli İstihbarat Kurumu (MİT), Başbakanlık, Bakanlıklar, Valilikler, Karakollar, Kalekollar, Askeri Komutanlık Merkezleri, Yabancı Devlet Büyükelçilikleri, Borsa, Büyük Holdingler,Bankalar  ve Şirketler ve kişisel talepler ön plandadır. Doruksafe Kurşun Geçirmez Kapı lar kurumunuza, personelinize, kendinize ve tüm sevdiklerinize kalkan olmaya devam etmektedir.

Yorum bırakın