Ofis Tipi Çelik Kasa Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Ofis tipi çelik kasa ları diğer kasalardan ayıran etkenlerin başında hiç şüphesiz ki boyutları ve güvenlik dereceleridir. Aslında tüm çelik kasaların temel amacı ekonomik değeri olan mal yada bilgilerin gasp edilmemesidir. Bu sebepten dolayı çelik kasalar gelebilecek saldırılara ( yangın,hırsızlık,elektromanyetik) karşı sınıflara ayrılmışlardır. Ticari amaçla kullanılan çelik kasalar bu denklemde kendine üst sıralarda yer bulmaktadır. Ofis ortamında muhafaza altına alınacak çok sayıda materyal olduğundan dolayıda bu tarz kasaların boyutu ve güvenlik sınıfı da diğerlerine göre hemen farkedilir. Tabiki burada da ofis yöneticisinin vermesi gereken en önemli karar riskin ne olduğudur. Şöyle ki ; çelik kasa kullanmaktaki temel amaç hırsızlık,yangın veya her ikiside mi çünkü yukarıda da belirtiğim gibi kasalar sınıflara ayrılmıştır;

önceliği hırsızlık saldırısı olan kasaların – bknz. Eurograde kasalar – yangın direnci çok küçük veya hiç yoktur, diğer taraftan öncelik yangın riski olan kasaların -bknz. ofis tipi yanmaz çelik kasalar – hırsızlık direnci bir eurograde kasaya göre yok denecek kadar azdır. Tercih, hırsızlık ve yangın direnci olan kasalardan yana ise bu tür ürünlerde hırsızlık direnci maksimum Grade 5 seviyesi ve yangın direncide 1090C minimum 30 Dk dır. Kasa tercihi yapıldıktan sonra bir diğer önemli husus ise kilitle sistemidir, kilitleme sistemi nasıl olacaktır, anahtarlı mı , mekanik ve/veya elektronik şifreli mi veya parmak izlimi bu kararda verildikten sonra sıra geldi boyuta, işte karar verilemeyen yada yanlış karar verilen nokta tamda burası, yazımızın başında söylediğimiz gibi eğer öncelik hırsızlık saldırısı ise kasa dış ölçüleri ile iç ölçüleri arasındaki fark  güvenlik seviyesi artıkça doğru orantılı olarak artıyor örneğin aynı ölçülerdeki grade 1 bir kasa ile grade 5 bir kasa hacim olarak %15-20 farklıdır grade 5 bir kasa daha düşük hacim sunar. Eğer yangın öncelikli bir kasa tercih edildi ise 30-60 veya 120 dk koruma seviyesinde azda olsa hacim farklılıkları olur ama ençok fark hırsızlık ve yangın korumalı kasalarda çıkar ki fark ortalama %40-45  kadar yükselebilir.

Görüldüğü üzere her ihtiyaca göre üretilmiş ürünler mevcut olmakla beraber esas mesele sizin hangi ürüne gerçekten ihtiyaç duyduğunuzdur. İşte Doruksafe Çelik Kasanın uzman personeli teknik destek ve danışmanlık hizmeti için sizlerden yardım talebi beklemektedir.

Yorum bırakın