Yangına Dayanıklı Camlar ve Doğramalar

Burada en büyük soru ; yangına dayanıklı cam nedir? Ve nasıl yapılır? Yazımızda bu sorularınızın kafanızı daha fazla kurcalamaması için kısmende olsa sizi bilgilendirmeye çalışacağız. İsminden de anlaşılacağı üzere,  yangında ortaya çıkan ısı ve duman karşısında yapısında kullanılan kimyasal malzemelerin yetenekleri ölçüsünde belirli bir süre  koruma sağladığı kanıtlanmış camdır. Aslına bakarsanız bu bir  camın gerçekleştirmesi için garip bir görev gibi gelebilir.

Olaya realist bakarsak hiçbir  cam bir yangını söndürme gibi üstün bir yeteneğe sahip değildir ya da bir binanın sakinlerine herhangi bir tehlike olduğunu bildiremez. Fakat bu ürünlerin çok iyi yaptığı temel özellikleri vardır ki onlar ; alevleri ve dumanı bir alandan diğerine yaymamaya yardımcı olabilir. Bu özelliğin resmi literatürdeki karşılığı  KOMPARTIMANLIK tır ve kullanılan camın sınırlı bir alanda yangın hasarını kısıtlamada hayati bir rol üstlenebileceği anlamına tam karşılıktır.

Sıradan kullanıcalara göre, herhangi bir cam’da bunu yapabilir. Sonuçta, yangına dayanıklı camlar diğer camlara  aldatıcı bir şekilde benziyor. Ancak, gerçekler hiçde öyle değildir. Şöyle ki binaların çoğunluğunda kullanılan normal cam (ısıcam),  122 C sıcaklıkta kırılır, Temperli camlarda bu sınır 260 C dir, Ama yangına dayanıklı diye tabir edilen camlar ise 870 C üzerindeki sıcaklıklara rahatlıkla direnç gösterebilir ve bu seviyede ortalama bir konut yangınında ortaya çık ısı şiddetinin üzerinde bir değerdir.

Yangına dayanıklı camlar EN 13501-1 standartlarına göre   sınıflara ayrılmakta olup bu sınıflar ;  E , EW , EI harfleriyle simüle edilir.

E; ısının zıt tarafında alev veya gaz bulunmamaktadır.

EW; temel olarak yangın olmayan taraftaki cam yüzeyinin ne kadar sürede ısındığı anlamına gelir. Bu süre 30 – 120 dakika arasında ölçülmektedir. (EW30 – EW60 – EW90 – EW120)

EI; alev, duman ve ısınmış gazlara karşı kullanıldığı alanı ne kadar süre karantina altına alabilme yeteneğine karşılık gelmektedir. Bu süre 30 – 120 dakika arasında ölçülmektedir. (EI30 – EI60 – EI90 – EI120)

CAMLARIMIZ