Yüksek Güvenlikli Kapı Nedir? Neden Yüksek güvenlikli kapı kullanmalıyız? Bu sorunun cevabı çok basit, çünkü; bizim tasarlayıp imal ettiğimiz ürünler sizin, size değer verenlerin ve ekip arkadaşlarınızın can güvenliğini korumak için güvenilir bir kalkandır. Ürünlerimiz tehdidin boyutuna ve oluş şekline göre temelde dört ana gruba ayrılarak sınıflandırılabilmektedir.

Bu sınıflar, Patlayıcı ve patlamaya karşı dirençli ürünler olan Blast Proof Doors (Patlamaya Dayanıklı Kapı), ateşli silah saldırılarına karşı Bullet Resistance Doors (Kurşun Geçirmez Kapı), Yüksek ısılara karşı Fire Door (Yangın Kapısı) ve kimyasal saldırılara karşı Gas and Air tight doors (Gaz Sızdırmaz Kapı).

Blast proof doors genelde askeri tesislerde kullanılmakta olup yüksek önem düzeyine sahip kamu binalarında, endüstriyel tesislerde, elçiliklerde ve havaalanlarında sıkça rağbet gören ürünlerimizdendir. Blast door imalatı ve montajı için önemli miktarda tecrübe ve mühendislik bilgisi gerekmektedir. Zira her ürün ihtiyaç duyulan kurumun maruz kalabileceği tehlike boyutuna göre hesaplanmakta ve tasarlanmakta , çıkan sonuçlara göre malzeme seçimi yapılarak imal edilmektedir. Blast door (Patlamaya Dayanıklı Kapı) kapıları istenildiği takdirde fire resistance özelliği eklenerek de imalatı yapılabilmektedir.

Bullet resistance doors (Kurşun Geçirmez Kapı) ateşli silahlara karşı en önemli kalkandır. Kapı imalatında tehlike boyutu ve müşteri gereksinimleri dikkate alınmakta, saldırıda kullanılabilecek mühimmata karşı zırhlama yapılmaktadır. Bullet resistance doors imalatı EN 1522 ve UL 752 değişik seviyelerde yapılabilmektedir.

Doruksafe Fire door (Yangın Kapısı), iso ısı eğrisi, imo ısı eğrisi veya Astm ısı eğrisine göre yapılabilmektedir. Seri imalatımızda EN 1634-1 göre EI120, Imo göre A60, H60 ve H120, Nfpa veya UL10C göre 120 – 180 min uygun ürünler bulunmaktadır. Toplumda bilinenin aksine bir yangın vakasında insan ölümlerine ısıdan daha çok, ortaya çıkan zehirli gazlar neden olmaktadır, bu nedenle imalatımız olan fire rated doors duman ve zehirli gazlara karşı sızdırmaz olarak üretilmektedir.

İnsan hayatını idame ettirebilmesi için temiz havaya ihtiyaç duymaktadır, belki de insan oğlunun en büyük zafiyeti bu yönüdür. Savaşlarda, terörizm saldırılarında veya endüstriyel tesis kazalarında ortaya çıkan zehirli gazlar insan hayatını tehdit etmektedir, bu riski minimize etmek için geliştirdiğimiz ürün ise Doruksafe Gas and Air tight doors (Gaz Sızdırmaz Kapı) lardır. Bu ürünlerimiz EN 1026 standartlarına karşı içerden dışarı dışardan içeri max 600 P basınca karşı hava transferine izin vermemektedir.

Görüldüğü gibi ürün gruplarımız her biri ayrı risklere karşı uzmanlaşmış olup dilerseniz iki veya daha fazla özelliği bir çeşit kapının üzerinde birleştirerek yeni bir ürün ortaya çıkarabilecek bilgi ve tecrübe ’ye sahip olan Doruksafe, misyonu gereği BİZİ KORUYANLARI KORUMAYA devam edecektir.