Çelik Para Kasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Çelik Para Kasası Hakkında Genel Bilgiler;

Hepimiz biliyoruz ki tarihin akışını değiştiren olayların başında paranın ticari hayatta kullanılmaya başlamasıdır. Para ilk olarak Lidyalı lar tarafında kullanılmaya başladığında Dünya düzenini toptan değiştirdiklerini o anda fark etmemişlerdir diye umut ediyorum.Para endüstrisi dünyaya yön verdiğinde çeşitli ihtiyaçlarda gün yüzüne çıkmaya başlamıştır, bu ihtiyaçların başında fiziksel olarak kullanılan paranın saklanması ve korunması idi.Çelik Para Kasası ticari ve günlük hayatta kullanılmaya başlamadan önce bu ihtiyaç genellikle (para o zamanlar metal oldu için) ya büyük hazine odalarında yada küplerin içerisinde bağda bahçede bir yere gömülerek yapılırdı.

1800 yıllarda kiltli ve kapalı bir kutu -ki daha sonraları bu eşya Çelik Para Kasası diye adlandırılacak- icat edildikten sonra ve para artık kağıt bir materyal olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte  yeni ve çok dallı bir sektöründe önünü açmıştır.

Çelik Para Kasası ürünü aslında şuanda kullanılan hertürlü çelik kasa nında fikir ve ilham kaynağıdır. Nasıl oluyor bu derseniz; yukarıda da söylediğim gibi önceleri insan oğlu için önemli olan tek şey para idi, zaman geçtikçe fiziki para artık yerini sayısal  değerlere ve değerli evraklara bıraktı, bu sayısal değerler bilgiye dönüştü, bilgi önceleri kağıt sonradan dijital platforma taşındı ve sonradan insan oğlu için değerli olan herşey artık genel anlamıyla bir Çelik Para Kasası içerisinde saklanmalıydı ki bu düşünce 21. yy halen sende,bende,onda hepimizde hiçbir değişikliğe uğramadan yoluna devam ediyor.

Sektörün başlangıcı Çelik Para kasası ile oldu ancak gün geçtikçe lugatımıza yeni tabirler girdi, çelik para kasası sonradan evrilerek çelik kasa oldu, özü kağıt olan değerli evraklar için yangına dayanıklı ofis tipi çelik kasa oldu, değerli saatlerimizi korumak için saat çelik kasa sı oldu, dijital bilgilerimizi korumak için data kasası oldu, mücevher kasası, silah ve tüfek kasas ı,ev tipi çelik kasa , ticari kasa, otel kasası, vb gibi kullanıldığı ve yapıldıkları amaca göre isimlendirildi. Sizce Lidyalılar bartırdan vazgeçip para kullanalım derken dünyanı temelinden değiştireceklerini hesap etmişlermidir?

Yorum bırakın