Çelik Kasa yada eski Avrupa’daki adıyla Koruma Kutusu (Strongbox or Coffer) ihtiyaç duyulan bir eşya olmasını ve bu eksikliği gidermenin yollarını aramak ilk önce İngiliz mucit Charles Chubb  ve Jeremihal Chubb’ ın akıllarını meşgül etmeye başladığında takvimdeki tarih 1818 gösteriyordu. Geliştirdikleri kilit sistemi ile ilk kasaları üretmeye başladılar ve 1835 yılında dünyada Kasa olarak ilk patent işlemini gerçekleştirdiler.

 

 

Günümüzde halen Chubb Çelik Kasa Kilitleri sektörün önde gelen markalarından biridir. Sonraki yıllarda ortaya çıkan ihtiyaç şekillleri değişmeye başlamış ve yeni arayışlar ön plana çıkmıştır.

İş te tamda bu zamanlar budefa Amerikalı Mucit Henry Brown 1886 yılında ilkdefa yangına belirli süre dayanıklı Çift Duvarlı (DoubleWall) günümüzde fireproof diye adlandırılan Çelik Kasalarının Atasını üreterek tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Sonraki zamanlarda ihtiyaçlar ve güvenlik seviyeleri değişkenlik gösterirken Çelik Kasa imalatçılarıda bu farklılığı yakından takip ederek ihtiyaçlara göre ürünler geliştirmişlerdir. Günümüzde Çelik Kasalar ihtiyaçlara göre Ev Tipi Kasa, Ofis Tipi Kasa, Çelik Para Kasaları, Yangına dayanıklı veya yanmaz diye tabir edilen Evrak Kasaları,Çekmeceleri veya dolapları, Mücevher kasaları, Saat Kasaları, Digital veriler için Data Media Kasaları, Duvar Kasaları, Zemin Kasaları, Silah ve Tüfek Kasaları, Anahtar Kasaları, Çekmece Kasalar, Komple Kasa Odası ve Kapısı gibi gruplara ayrılmıştır. 

Yorum bırakın