Mantar Bariyer (ler), koruyucu veya mimari bir çevre oluşturmak için kullanılan araçlardır. Öncelikle araçlar için görsel ve işitsel kılavuz olarak monte edildiğinde, trafiğini yönlendirir ve sınırları belirler. Bariyerler, motorlu taşıt saldırılarını fiziksel olarak engellemek, insanları ve malları korumak için de yapılabilir. Mantar Bariyerler dekoratif şekiller sahip olabilir veya kaldırım parapet lerini tamamlamak için seçilebilir, ancak unutulmaması gereken yegane öncelik  bariyerlerin temel kullanım amaçları darbe kuvvetlerine karşı dirençli olmasıdır. Mantar Bariyerler, ihtiyaç duydukları fonksiyona bağlı olarak hemen hemen her malzemeden yapılabilir, ancak en yaygın direkler metal, taş, çimento veya plastiktir.

Doruksafe Güvenlik direkleri ayrıca yayalara ve trafiğe görsel kılavuzluk yaparlak, ancak ek olarak aracın etkisine karşı koymak için üretilmiştir. Çoğu güvenlik direkleri çelikten imal edilmiş ve betonla doldurulmuştur.  

Mantar Bariyerler, hareketli veya sabit olabilirler. Hareketli olan bariyerler genelde araç trafiğini yönlendirmek amacıyla da nizamiyelerde sıklık la kullanılmaktadır. Bariyerler PAS68 standartlarına uygun değişken güvenlik sınıflarında imal edilebilmektedir. Genel olarak, zemin montaj yuvası ve güvenlik direklerinin montajı, darbe dayanımlarının temel parçalarıdır. Unutulmaması gereken bir nokta ise; mantar bariyer direkleri ne kadar güçlü olursa olsun zayıf bir montaj bariyerin direncini  çok gerilere çekebilmektedir. Bu nedenle montajda mühendislik gözetimi darbelere dayanıklı direkler için çok önemlidir. Farklı uygulamaların ayrıca farklı darbe direnci ihtiyaçları olacaktır.