İnsanların koruma ve korunma ihtiyaçları geçmişten bugüne artarak devam etmektedir, gerek maddi gerekse manevi eşyalarının güvenliğini sağlamak adına birçok önlem almışlardır. Bu eşyalar; kaybolduğunda eksikliği hissedilen, maddi anlamda büyük meblağlara tekabül eden olmazsa olmazlardır. İnsanların eşyalarını saklama güdülerinden hareketle üreticiler, değerli eşyaların saklanması ve korunması için kasa üretmişlerdir, çeşitli boyutlarda ve kalitelerde üretilen bu kasalardan biri de çelik kasalar dır.

Çelik kasaların işlevine bakılacak olursa, insanların şahsi eşyalarını korumak mahiyetinde üretilmiş olup, değerli eşyalarını, altınlarını, paralarını, kimsenin görmesini istemediği mektup, tapu- senet gibi eşyalarının güvenliğini sağlayarak çalınmasını, kaybolmasını ve herhangi bir zarar görmesi engellenmiş olur. Ürün yelpazesi geniş olan bu kasaların özellikleri ve kalitesi maliyetine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat ne kadar yüksek olursa, kasanın üretimi için kullanılan materyallerde o kadar kaliteli olur. İyi bir kasa seçimi için sadece bir yere odaklanıp oradan alışveriş yapmak yerine birçok seçenek bulup araştırma yaptıktan sonra, fiyat ve sağlamlığı onaylanmış kasa almak daha doğru bir seçim olur. Kasa seçiminde fiyat analizinin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kasaların kolay açılmasını engelleyen basit şifreleme yöntemlerinden kaçınıp daha zor ve çözümü zaman alan, hatta imkânsız olan şifreler konulması daha doğru olur. Dışarıdan yapılan müdahalelere rağmen yapısına zarar gelmeyecek şekilde tasarlanmış kasa olması gerekmektedir. İhtiyaca göre alınan çelik kasa çeşitlerinin başında ev, ofis ve otel kasaları gelir, bu kasalar tasarımları bakımından birbirlerine benzeyebilirler ama işlevleri farklıdır.

Genellikle ev tipi kasalar; evde korunması gereken para ve mücevherat gibi ziynet eşyalarının korunmasında yüksek korunaklı bir yapıya sahip çelik kasalar dır. Tasarım harikası olan bu kasaların yangına karşı yalıtımlı olup, herhangi bir sert darbeye karşı korunaklıdır. Ev tipi kasaları yapılırken kullanıcıların ihtiyaçları göz ardı edilmeden her kesime hitap eden iki bölmeli klasik çelik kasa olabileceği gibi içerisinde gizli bir bölme barındıran kasa da olabilir. Bu kasaları genellikle evin ortak kullanıma açık olmayan, şahsi alanlarında saklamak ve muhafaza etmek gerekir; yatak odası ya da kıyafet odası buna en güzel örnektir. Oda içerisinde uygun bir yere monte ederek kullanılan bu çelik kasalar; fazla yer işgal etmez ve evi daha zengin gösteren şık bir araç gereçtir.

Ofis tipi  kasaları ise; ofisinizde genellikle çalışma masasının yakınında olup, korunaklı bir şifreye ya da anahtara sahip olan bu çelik kasaların yapımında tıpkı ev kasalarında olduğu gibi kaliteli materyaller kullanılmıştır. Ayrıca ofis ve iş yerlerinde dijital medyaları ve dijital saklama ürünlerini (disket,dvd,cd,harici harddisk gibi) muhafaza etmek için data kasaları da kullanılmaktadır. Data kasaları veriyi manyetik dalgalara ve yangına karşı koruyacak şekilde dizayn edilip üretilmektedir. Son olarak otel kasalarının yapısından bahsedeyim; otel kasaları, otelde konaklayan müşterilerin memnuniyeti düşünülerek yapılmış ve otelde kaldıkları süre içerisinde eşyalarını muhafaza etmek için hizmetlerine sunulmuş kasalar dır. Otel kasaları ev ve ofiste yer alan kasalardan farklı boyut ve kaliteye sahiptir. Otelde bulunan kameralar ve güvenlik seviyesinin hat safhada olması yüzünden bu kasaların güvenlik sistemi daha düşüktür.

Yorum bırakın